Projekt Depositum - Práce s rozšířeným ovládacím rozhraním.

Vítejte v projektu Depositum. Tento projekt slouží k přístupnění digitalizovaných dokumentů, digitalizovaných Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy. Tento projekt je nyní v pilotním provozu, proto se prosím nebojte a sdělte nám veškeré připomínky a náměty k vylepšení na e-mailovou adresu webmaster@depositum.cz.

Práce s rozšířeným ovládacím rozhraním.

V rozšířeném ovládacím rozhraní je obrazovka rozdělena na tři části. Horní lištu, ve které je menu (1), umožňující vstup do jednotlivých aplikací, popř. návrat na hlavní stránku Deposita, levou část (2), kde se zobrazují procházené dokumenty či autoři a pravou část (3), kde se zobrazuje detail o vlevo zvoleného předmětu.

S výjimkou vyhledávání je v levé části obrazovky zobrazen ovládací prvek typu "strom", v kterém jsou zobrazené hierarchicky uspořádány předměty (např. ročníky - čísla - články). Kliknutím na ikonku plus popř. dvojklik na prvek ve stromu tento prvek rozvine. Opětovný klik na ikonku mínus opět svine. Kliknete-li na jakoukoli jinou část daného prvku stromu tento prvek zvolí: v pravé části se zobrazí informace o tomto prvku: buďto seznam podřízených záznamů, nebo seznam podřízených článku, nebo obsah článku.

Volbou nahoře v menu si můžete vybrat následující pohled na data:

Z menu lze také odejít pomocí odkazu Depositum na hlavní stránku Deposita a zvolit pro prohlížení jinou knihovnu, přepnout se do jednoduchého rozhraní (4), vyhledávat (5) či zobrazit tuto nápovědu. Je li v pravé části okna (3) zobrazen seznam prvků, kliknutím na jeho prvek se tento prvek vybere ve stromě. Webová aplikace komunikuje se serverem a načítá z něj data bez změny stránky. Pokud se spojení se serverem přeruší, může dojít k chybě aplikace, pak je třeba webovou stránku znovu načíst (ve většině prohlížečích stiskem klávesy F5). Aktuální záznam zůstane zachován.

Zobrazení článku.

Je-li ve stromu vybrán článek, zobrazí se v pravé části okna toto rozhraní

V levém horním rohu (1) se zobrazují ikony, které umožňují tyto funkce:

Přeskočí na předchozí stranu

Přeskočí na další stranu

Zvětšení obrázku strany

Zmenšení obrázku strany

Zobrazení článku v samostatném okně. Otevře se nové okno s tímto článkem. V tomto okně bude článek zobrazen stejným způsobem, jako zde, ovšem bez levé části obrazovky se "stromem".

Zobrazení článku v samostatném okně jako v jednoduchém rozhraní

Zobrazení informací o článku

Pod těmito ikonami jsou náhledy všech stran článku, kliknete-li na ně, daná strana se zobrazí vpravo vedle nich (4). U rozsáhlého článku můžete pomocí ovládacích prvku přeskakovat více stran, aniž byste museli scrolovat náhledy stran (2). Šipky na začátku a konci tohoto ovládacího prvku taktéž slouží k přechodu na předchozí či následující stranu. Narozdíl od funkčí dostupných pomocí ikon (1) však pomocí nich nelze překročit hranici článku, na první respektive poslední straně článku zůstanou zakázány. To však neplatí. pokud však článek navazuje na jiný článek, či nějaký článek navazuje na něj: v tom případě tyto šipky zůstanou povoleny a kliknutí na ně přeskočí na soubisející článek.

Vyhledávání

Do vyhledávacího režimu se přepnete tak, že stisknete tlačítko Vyhledej vpravo nahoře. Pokud předtím vepíšet do sousedního textového pole, dojde rovnou k vyhledání daného textu a zobrazení seznamu v (1). Pod tímto seznamem můžete zadat či upravit vyhledávací kritéria, nové vyhledávání spustíte tlačítkem vyhledat. Kliknete-li na článek v seznamu vyhledaných článků (1), zobrazí se jeho obsah v pravé části obrazovky (3). Kritéria pro yhledávání jsou stejná jako u vyhledávání v jednoduhchém rozhraní.